Kullandığın satış stratejilerinin neden işe yaramadığını merak ediyor musun? O zaman konuya birde şu açıdan bak. Belki yanlış kişilerle takılıyorsundur. “Bunun için onay almalıyım!” diyenlerle bir yere varamazsın.

Sonu gelmez satış süreçlerinden bıktın mı? Satış yapma hızını ve yüzdeni artırmak istemez misin? Eminim istersin.

Peki satış hızını ve yüzdeni artırmanın en etkili yollarından birin öğrenmek ister misin? Eminim istersin.

“Evet demek yetkisine sahip kişilerle görüş, sadece hayır demeye yetkilendirilmiş kişilerle değil.” Jeffrey Gitomer

Yanıt kısa ve basit işe en doğru kişiden başla. Peki kim bu doğru kişi?

CEO ! İzninle satış diline tercüme edeyim. Yani karar alma ve inisiyatif kullanma konusunda en yetkili kişi. Oyunun kurallarını, bütçeyi, satın alma nedenlerini, süreçlerini, yetkililerini tekrar programlayabilecek kişi tabi eğer kendisini yeterince etkileyebilirsen satın alma kriterlerini senin ürün ya da hizmetlerine uygun olarak yeniden programlayabilecek kişi. 

Genellikle, satıcıların işlerini zorlaştırmaya programlanmış satınalma departmanlarının ötesine geç! Satınalma departmanı asıl müşteri değildir….!

CEO’nun karşısına çıkmak biraz cesaret ister, onu nelerin etkileyeceğini bilmen ve iyi bir ön hazırlık yapman gerek, zamanları değerli ve kısadır. Düşüncelerini iyi rafine etmiş olman ve en önemlisi neleri üzerinde durman gerektiğini bilmen gerek.

CEO’ların Dinlemeye Can Attıkları 7 Konu

  1. Kar & Karlılık, karımı artırmama nasıl katkı sağlayabilirsin? Ürün ya da hizmetinin rakiplerinden farklı olarak karlılığıma sağlayacağı katkıyı göster. Tasarruf etmeyi geç karımı, karlılığımı nasıl artırabileceğimden bahset
  2. Müşteri Sadakati, bu günlerde sadık müşteri bulmak gerçekten çok zor, mevcut müşteri elde tutmak ve onları sadık birer müşteriye dönüştürme konusunda nasıl katkı sağlarsın, işite bu konuda bana yardımcı olmana çok ihtiyacım var.
  3. Personel Sadakati, çalışanlarımı bir kısmı, sürekli iş arayışında en iyi çalışanlarım rakiplerime CV lerini gönderiyorlar. Çalışanlarımın şirketime olan sadakatini artırma konusunda bana gerçekten işe yarayacak fikirler verebilecek birilerine çok ihtiyacım var, peki ürün ya da hizmetin bu konuda bana yardımcı olabilir mi?
  4. Moral Ve Tutum, çalışanlarımın tutumları morallerini, moralleri en değerli varlığımız olan biricik müşterilerimizle nasıl iletişim kurduklarını etkiliyor. Onların morallerini yükseltmem konusunda ne gibi önerilerin var.
  5. Verimlilik, personel verimliliği, üretim verimliliği, bir CEO olarak benim verimliliğimi artırmama nasıl katkı sağlayabilirsin?
  6. Rekabet, rakiplerimi tanıyor musun? Piyasamızdaki rekabeti biliyor musun? Rakiplerimine karşı daha güçlü olmama yardım edecek ne gibi fikirlerin var?
  7. Piyasa Şartları ve Sektörün Geleceği, sence piyasamızın şuan ki durumu nedir, neler görüyorsun? Peki sektörümüzü geleceği hakkındaki ön görülerin nelerdir, trendler neler, sektörünüz nereye gidiyor?

İŞİN SIRRI, Eğer CEO’yu etkileyecek konularda yeteri kadar hazırlık yaptıysan kendisiyle görüşmek için can atarsın, aksi takdirde görüşecek cesaretin olmaz.

Genellikle şirketlerde aşağı basamaklara indikçe inisiyatif yerini, yukarıdan gelen direktiflere bırakır. Görüştüğünüz kişi genellikle üst kademeye ne olduğunuzu değil neye benzediğinizi rapor eder ve yanıtta genellikle buna göre gelir.

Bu mantıktan hareketle diyelim ki, direkt karar alıcı ile görüşerek başlama stratejisini seçtiniz. Peki bu üst düzey karar alıcılar hangi konuları konuşmayı sever, dikkatlerini en çok çeken ve kendileri için en önemli konular nelerdir?

Bu kişilerin vakitleri sınırlıdır, yapacak çokça önem derecesi yüksek işleri vardır. Sizin gibi onlarca satıcı önlerinden geçmiştir. O zaman hemen onların en çok ilgilerini çeken konularda başlayabilirsin.

Peki şunu onlarca belki de yüzlerce defa duymuşsunuzdur. En tependen başla, direkt karar alıcı, inisiyatif kullanabilen, şirketin prensiplerini zorlayabilen dışına çıkabilen kişi ile görüş.

Satış Eğitimi | Neden Satış Eğitimi | Üç Kritik Satış Becerisi | Satış Eğitmeni

Not: Makalelerimin ve seçtiğim konuların hoşuna gittiğini anlamam için bana bir işaret ver. Bunu için alt tarafta bulunan yorumlar kısmına düşüncelerini yazabilirsin, beğenebilir, paylaşabilirsin. Yorumların bana yön verecek. Ayrıca www.baransimsek.com sitemi ziyaret edip sadece mail adresini yazarak abone olman yeterli. Bunu yap ve makalelerim her hafta mail adresine otomatik gelmeye başlasın.

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Bu dökümanı kullanabilmek için Baran Şimşek’ten yazılı izin almalı.