Peki şeytan Adem’e ne sattı?

Hemen elma demeye yelteniyorsun değil mi, ama doğru yanıt bu değil.

Hayır, hayır yanlış biliyorsun.!

Şeytan Hz. Adem’e asla elma satmadı…

Adem de şeytandan asla elma satın almadı…

Yıllardır doğru bildiğin bir gerçeğe aykırı gibi görünen bu söz dikkatini çekmiş olacak ki, seni yakaladı bu makalenin içine çekti ve şimdi bu satırları okuyorsun.

Peki şeytan Adem’e ne sattı? Adem ne satın aldı, Hz. Adem şeytandan ne satın aldı? Şeytanın kullandığı bir kaç sırrı öğrenmek istediğine eminim. Öyleyse bir dakika dur ve şunu zihnine not et, daha sonra tekrar tekrar üstünden geç.

         Şeytan başarılı bir satıcı yapan 3 kilit sır;

  • Daima faydayı satar, ürünü değil. Müşterisini üründen elde edeceği faydaya odaklıdır satış süreci, cümleleri, soruları yaklaşım şekli. Ürüne veya hizmete değil.
  • Sonuçları ve faydayı insanın zihninde sürekli canlandırır, bu size şeytanın önerdiği şeyi bir an önce yapma konusunda tetikler. Zihninde her canlandığında satın almaya ihtimalin artıyor ve bilerek ya da bilmeden satın almaya süreci adım adım ilerliyor demektir.
  • Asla pes etmez, son nefesine kadar, son nefesini verdiğinden emin olmadıkça asla vazgeçmez.  Her seferinde sunduğu faydayı başka açılardan daha cazip bir şekilde zihninde canlandırmaya çalışır. Her seferinde sana daha cazip gelecek bir açıdan sana yaptırmak istediğinin güzel sonuçlarını sunmaya devam eder ve seni harekete geçmek için kışkırtır.

(Kabul edelim ya da etmeyelim Allah şeytanı bu konuda mahir yaratmış, potansiyel müşteri kitlesi olan ademoğlunu çok çok iyi tanıyor ve ona neredennasıl ve nelerle yaklaşması gerektiğini ve nasıl satın alma kararı verdireceğini  de çok ama çok iyi biliyor.)

Eğer faydayı satmanın ne demek olduğunu anlamak istiyorsan ‘Şeytan ve Hz. Adem’ in yaptığı alış veriş örneğini asla unutma ve fayda denince aklına hemen bu örnek gelsin, zaten ister istemez artık bu örnek gelecek. 

Bu noktayı kavradığında..

Ürün/hizmet ve fayda ayırımını kendi ürün veya hizmetine uyarlayabilir ve rahatlıkla bu ayırımı yapabilirsin.

Sanırım bundan sonra istesen de istemesen de fayda denince otomatik olarak aklına Hz. Adem ve şeytan kıssası gelecek, çünkü bu örnek gerçekten zihnine yapışma ihtimali, potansiyeli yüksek bir örnek.

Adem şeytandan ne mi satın aldı?

işte yanıt;

Herkes şeytanın Adem’e elma sattığını zanneder ancak, şeytan Adem’e elma değil elma yiyerek elde edeceği faydayı sattı. Ona ulaşmayı arzu, büyük bir hevesle isteyeceğini düşündüğü, inandığı sonuçları fısıldadı, fısıldadı, fısıldadı, Adem elmayı yiyerek ölümsüz olma fikrini satın alana kadar…

zihninde canlandırdı, inanmasını sağladı ve Hz. Adem elma yiyerek ölümsüz olma fikrini satın almış oldu. Gerisini biliyorsun. 

Faydayı satmanın ne demek olduğunu anlamak istiyorsan şeytanın Hz. Adem’e ne sattığına bir bak.

Elma’ ürün, bu elmadan elde edilecek fayda  ise ‘ölümsüz olmak’ tır. Şeytan Adem’e elmalı satmaya çalışsaydı asla başarılı olamazdı.

İnsanı çok iyi tanıyan ve satın alma nedenlerini çok iyi bilen şeytan ‘faydayı satarak’ Adem’in cennetten inmesine neden oldu. 

Bu soruları kendine sormadan ve yanıtlarını öğrenmeden asla hiçbir müşterinin karşısına veya hiç bir yeni satıcının müşterilerinin karşısına çıkmasına müsade etme. Eğer çıkarsan kendini fiyatı satmaya çalışır, çabalarken bulacaksın.

Peki senin elmanın sağladığı faydalar neler? 

Peki müşterilerin hangi faydaların peşinde?

Hangi faydalar onların ilgisini çekiyor?

** *** *** *** **

Satış eğer bilirseniz kazancı, adrenalini en yüksek ve en eğlenceli meslektir, ama eğer bilmezseniz çok acımasızdır. Satış sevdalısı dostlarım size hızlı, tekrar eden, uzun vadeli, eğlenceli ve bereketli satışlar diliyorum.

Satış Eğitmeni Baran Şimşek

Satış Eğitimi | Neden Satış Eğitimi | Üç Kritik Satış Becerisi | Satış Eğitmeni

www.baransimsek.com‘a abone olun makalelerim her hafta e-mailinize gelsin.

“Sadece ürün bilgisiyle satış yapılabilseydi, muhtemelen üretim müdürleri satış rekorları kırardı?” Baran Şimşek

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Bu makaleyi kullanabilmek için Baran’dan yazılı izin almalısın, genellikle herkese kimse geri çevrilmez.

Satışın Gücüne İnanıyoruz!