NEDEN SATIŞ EĞİTİMİ?

        Satış ekibinizin gerçek potansiyeline daha dokunmadınız bile..!

        Satış ekibinin başarısız olduğu bir şirkette diğer departmanların başarıları ne işe yarar?

Düşünsenize üretim departmanınız harika çalışıyor, muhasebe departmanı mükemmel, sevkiyat departmanı olağan üstü ama satış yok…! Diğer departmanları olağan üste performansı satış departmanı zayıfsa ne işe  yarar?

Üretim departmanında çalışan makine operatörlerinin dahi eğitilmelerini zaruri görüyorken, şirketinizin başarısı üzerinde hayati bir rolü olan aynı zamanda değerli müşterilerinizin karar alma süreçleri ve kararları üzerinde büyük bir etki gücü olan satış ekibinizi eğitmiyorsunuz ha…..! 

                “Müşterler önce satıcıyı onaylar, daha sonra siparişi!” Baran Şimşek”

En son ne zaman satıcılarınızı eğittiniz?

Reklam, marka, mağaza ve ürün geliştirmeye ayırdığınız kaynakların ne kadarını satıcılarınızı geliştirmeye ayırıyorsunuz? Satıcılarınızı daha çok ve daha karlı satış yapma, müşteri sadakati oluşturma, bahaneleri geçip satışı bir sonraki aşamaya taşıma gibi konularında daha başarılı olmaları için  nasıl eğitiyorsunuz?

Satıcılar müşterilerin satın alma kararı vermeleri üzerinde son derece etkilidir, tabi satın almama kararı vermeleri üzerinde de aynı derecede etkilidirler.

Günümüzün son derece rekabetçi iş dünyasında başarılı olmak için sadece iyi bir ürününüzün olması yetmez, bir çok ürün müşteriler tarafında aynı veya muadil, benzer olarak algılanır. İyi ürününüz olması başarınız için gerekli ama yeterli değildir, başarılı olmak için aynı zamanda ürün ya da hizmetlerinizi  müşterilerinize aynı kalitede sunacak eğitilmiş güçlü satış silahları ile donatılmış bir satış ekibinizin olması gerekir.

Günümüzde bir çok şirketin problemi kalitesiz veya kötü ürünler üretmek değildir, asıl problemleri bu ürünü müşteriye doğru bir şekilde sunacak eğitilmiş güçlü bir satış ekiplerinin olmamasıdır.

Ürününüze güveniyorsunuz güzel,
Şirketinize güveniyorsunuz harika,
Fiyatınızda güveniyorsunuz mükemmel, ama satış ekibinize tam olarak güvenmiyorsunuz. İşte bu berbat bir durum.

Satış ekibinizin satış eğitimine ihtiyaçları olduğunun en önemli göstergelerinden biri, satın almayan tüm müşterilerin fiyattan dolayı satın  almadıklarını zannetmeleridir. Muhtemelen sizde buna kızmaktan başka bir tepki göstermiyorsunuz.! Bu soru sizi kilitliyor mu? Hem sizin hemde satış ekibinizin zihnini kilitleyen bu düğümü çözecek anahtara mı ihtiyacınız var, o zaman doğru yerdesiniz.

Peki eğitimin gücüne inanıyor musunuz?

Hadi bunu tek soruyla test edelim. Maddi imkanlarınız elverse çocuğunuzun iyi eğitim veren kaliteli ancak fiyatı yüksek bir okulda mı okumasını istersiniz yoksa, vasat, sıradan bir okulda mı?

Eğer yanıtınız eğitimi paralı ancak kaliteli olan okulda okumasını isterim ise eğitimin, öğrenmenin gücüne inanıyorsunuz demektir.

Eğitimin gücüne inanıyorsan neden satış ekibini bu güçten mahrum bırakıyorsun?

Satış eğitimin önemli ile ilgili yazdıklarıma inanmıyor musunuz?

O zaman satış eğitimi almadan, düzenli olarak satış eğitimleri alan ve daha iyi hazırlık yapan rakiplerinizle çaresiz bir şekilde rekabet etmeye çalışın!


        Satış ekibinizi eğitmeden geçirdiğiniz her an ya para, ya müşteri ya da itibarınızı kaybetmeye devam edeceksiniz!  Baran’la iletişime geçin ve satış gücünüzü arttırın, daha çok kazanın!

 SATIŞ EĞİTİMİNİN AMAÇLARI,

  • Satıcıların kendileri, müşterileri ve satışla ilgili yanlış ve performans düşüren zayıf inançlarını değiştirmeleri konusunda ilham vermek,
  • Müşterilerin baskı hissetmedikleri bir satın alma atmosferi oluşturmayı öğrenme,
  • Çoğu satıcının baş belası olan ve müşteriler tarafından en çok kullanılan “Fiyat pahalı” çıkışının özünü kavrama ve satışı bir ileri aşamaya geçirmek için kullanmayı öğrenme,
  • Müşteri itirazlarını önleme veya ortaya çıktığında satışın sonlanması için bir basamak olarak kullanma,
  • Müşteri tarafından ortaya atılan bahaneleri aşma,
  • Müşteri memnuniyetinin ötesine geçerek nasıl müşteri sadakati oluşturulacağını öğrenme,
  • Yanlış ve potansiyel olmayan müşteriler peşinde koşmak yerine, değerli zamanınızı ve enerjinizi gerçek alıcılara odaklama,
  • Müşterilerin satın alma isteklerini kışkırtacak güçlü sorular geliştirme,
  • Satış başarısı oyun planı hazırlama,

Sonuç olarak iki yoldan birini seçeceksiniz!

Gerçekleri görmezden gelip, para ve müşteri kaybetmeye devam etmek ya da daha güçlü bir satış ekibi oluşturmak için biran önce hareket geçmek.

Özellikle rakiplerinizden önce.!